Нещодавно світ побачив нове кулінарне-тревел шоу, головна героїня якого дружина принца Гаррі — Меган Маркл.
Що таке бренд-комунікація?
Бренд-комунікація – це основа, яка формує сприйняття компанії та визначає її місце на ринку. Вона важлива з кількох ключових причин:
- Відбудова довіри та лояльності — послідовне та зрозуміле комунікування цінностей бренду допомагає створити довірливі стосунки з клієнтами. Люди більше довіряють брендам, які чітко доносять свою місію, принципи та позицію.
- Сильна комунікація допомагає виділитися серед конкурентів. Чітко сформульоване позиціонування та унікальний тон голосу бренду роблять його впізнаваним і відмінним від інших.
- Емоційний фактор — люди купують не лише продукт, а й історію, цінності та емоції, які несе бренд. Вдало побудована комунікація викликає відгук у цільової аудиторії, підсилюючи її прихильність.
- Компанії з сильною комунікацією можуть встановлювати вищі ціни, оскільки їх сприймають як більш надійні, престижні чи інноваційні. Відома марка завжди коштує дорожче.
- Якщо бренд має чітку комунікацію, його простіше просувати – аудиторія легше впізнає його рекламу, контент і меседжі. Це зменшує витрати на маркетинг і підвищує його ефективність.
- Комунікація допомагає правильно сегментувати та залучати саме тих клієнтів, які найбільше зацікавлені у продукті чи послузі, що підвищує конверсію.
Приклад поганої бренд-комунікації у Yandmi
Нещодавно в Тредс завірусилися пости, де люди відверто почали висловлювати негатив у сторону Yandmi.

Yandmi — це український бренд натурального шоколаду. У них власне виробництво, де використовуються теруарні какао-боби. (це какао-боби, які мають унікальні смакові характеристики, обумовлені конкретним регіоном їх вирощування. Вони мають більш складний та глибокий аромат, що може містити фруктові, квіткові, горіхові або пряні ноти.)
Що ж сталось і чому полилось стільки хейту?
24 березня бренд опублікував пост, де навіть неозброєним оком (навіть для людей, недотичних до маркетингу) видно і навіть відчутно прямий негатив у сторону українських брендів. Отримавши відмови від колаборацій, Yandmi доволі відверто висловились, що “як таке може бути, відмови НАВІТЬ від брендів, у кого МЕНШЕ 10 ТИС ПІДПИСНИКІВ”

Ну по-перше — коли ми вже відійдемо від того, що рахуватимемо бренд “класним” і “достойним” за кількістю підписників? Які, до слова, можуть бути не активні чи накручені.
По-друге — це відверте приниження, адже навіть не називаючи конкретні імена цих брендів, Yandmi узагальнили всіх у кого менше 10 тис, вказуючи на те, що такі бренди ніби “не мають права відмовляти в колаборації”, адже їм випав доволі унікальний шанс, яким вони ЧОМУСЬ не скористались”
По-третє — вони виставили фото з колаборацією бренду Gepur, яке, як підписав сам бренд “не було погоджене: а ні форма подачі, а ні офіційна презентація продукту…”

Аудиторія не стала мовчати, адже 80% коментаторів відверто не погоджуються і засуджують таке ставлення бренду до інших. Перше за все — настільки не продуману бренд-комунікацію
Здавалося б, бренд мав би зрозуміти, що щось пішло не так, проте Yandmi не поспішають виправляти ситуацію, адже наступні пости — це прямий “наїзд” на бренди з невеликою аудиторією, повна відсутність розуміння “відмови” і навіть відчутні нотки виправдання (ми маємо час на розвиток, а ви ні? Це як так…)
Найбільш цікаво, чому власний досвід (власниці бренду скоріше за все) перекидається на інших. “Я так важко працюю аби зростати, а ви ні..”. Подекуди це відверте звинувачення (що вже виглядає як спроба самозахисту чи навіть психологічної проблеми, коли звинувачують людей у тому, у чому вони не винні).

У кожної людини і бренду своя історія, свій шлях зростання (у когось легший, у когось важчий), проте знецінювати чи недооцінювати чи з обуренням ставитись до того “іншого шляху” — це не нормально, особливо з позиції бренду.
Наслідки поганої бренд-комунікації
Чи зробили це Yandmi навмисно знаючи скільки полетить хейту? Навряд чи. Чи зробили вони наступні тригерні пости щоб про них ще більше людей говорило? Можливо. Адже вже і так полився хейт, можна трохи піддатись “течії”.
Що далі? Пост залетів, про Yandmi говорять, але… як це вплине на подальше майбутнє бренду? Адже люди в коментарях також згадували, що навіть до цього інциденту бренд мав погану репутацію щодо комунікації та оформлення замовлень. Зараз ситуація може тільки погіршитись, бо наші люди так швидко не забувають.
Чи зробив бренд висновки? Покаже лише час, адже щоб усвідомити і прийняти факт поганої бренд-комунікації потрібно мати силу і сміливість.
Підсумовуючи: якщо раптом ви зіткнулись з тим, що ваш бренд (чи ви помітили у інших) погано комунікує з аудиторією, це може:
- знизити конкурентноспроможність
- підірвати довіру та лояльність існуючих та нових клієнтів
- втрата мотивації покупки у вашого бренду
- призвести до репутаційної кризи
- хаосу всередині компанії
- втрата бюджетів на маркетинг та ресурси для виготовлення продукції
Тож, це не просто проблема маркетингу, а ризик для всього бізнесу. Без чітких, послідовних і рішучих дій — компанія втрачає довіру, продажі та конкурентні переваги.