Тримаємо руку на пульсі і на черзі порція новин та оновлень від Інстаграм
Що таке архетип бренду?
Архетип бренду — це модель або образ, що уособлює певний набір характеристик, цінностей, ідей та емоцій, які бренд прагне передати своїй аудиторії. Цей концепт базується на психологічних архетипах, визначених Карлом Юнгом, які відображають основні моделі поведінки, символів і образів, що присутні у колективному несвідомому.
У 1940-х роках швейцарський психолог Карл Юнг розробив набір загальних архетипів особистості. Юнг вважав, що вони є вродженими та спадковими, представляючи собою модельний образ людини, який виходить за межі мови, культури та часу. Як особистості, ми всі можемо розпізнавати архетипи та співвідносити себе з ними. Вони впливають на нашу поведінку на підсвідомому рівні, формуючи типові поведінкові моделі, бажання, цінності та мотивації, які підпорядковані єдиній домінуючій меті.
Архетипи допомагають бренду створити глибший емоційний зв'язок із споживачами, оскільки вони асоціюються з основними людськими потребами, переживаннями та цінностями. Існує 12 основних архетипів, кожен з яких має свій набір атрибутів
12 архетипів бренду
Обравши один з архетипів, бренд може створити узгоджену ідентичність і сформувати унікальний голос, що відгукнеться в серцях і умах споживачів.
Тому, коли ви тільки створюєте бренд - вам потрібно думати не лише про вашу цільову аудиторію, а й те, як ви будете доносити їй свою цінність, яким чином ви будете це робити, через які тексти, тон голосу і з яким посилом. Ким буде ваш майбутній бренд? Обирати є з чого (навіть якщо у вас вже є бренд, проте ви все ще не задумувались, який у нього архетип — ця стаття вам допоможе)
1 архетип — Мудрець (The Sage).
Цей тип уособлює він знання, мудрість, розум. Вони провідники, які допомагають і надихають інших знайти свій шлях і змінити світ. Мудреці не соромляться ділитися своїми знаннями і можуть бути чудовими наставниками.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Навчальні заклади
- Пошукові системи
- Енциклопедії
- Консалтингові агентства
- Аналітичні та дослідницькі агентства
Приклад українського бренду даного архетипу — Prometheus (освітня платформа, яка надає доступ до онлайн-курсів для самоосвіти)
2 архетип — Герой (The Hero)
Цей тип уособлює мужність, рішучість, досягнення. Вони надихають і досягають успіху завдяки наполегливій праці. Він хоче показати світові, що може врятувати його, і скільки б разів він не зазнавав поразки, він піднімається знову. Герої - амбітні люди, і їх не можна зв'язати по руках і ногах.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Спортивний одяг - це спортивний інвентар
- Торгівля та фондові біржі
- Безпека та гарантії
Приклад українського бренду даного архетипу — Rozetka (інтернет-магазин, що допомагає знаходити і купувати необхідні товари в будь-які часи)
3 архетип - Коханець (The Lover)
Базується цей тип на красі, пристрасті, бажанні. Ці бренди мають чудове почуття емпатії. Вони взаємодіють на емоційному рівні, орієнтовані на сім'ю і співчутливі до інших. Закохані хочуть бути бажаними. Це спонукає їх працювати над своєю фізичною та емоційною привабливістю.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Косметика та краса
- Продукти харчування та ресторани
- Парфуми та одеколони
Приклад українського бренду даного архетипу - Gunia Project (бренд, що створює розкішні аксесуари та одяг з українськими етнічними мотивами, передаючи любов до краси і традицій)
4 архетип — Творець (The Creator)
Уособлює креативність, уяву, інновації. Бажання творити є частиною людини, і в деяких людей воно сильніше. Креатори живуть на межі творчості і завжди розширюють межі. Це новатори, які не бояться плисти проти течії. Ви часто можете побачити інновації в їхніх продуктах і послугах, які виділяються серед безлічі конкурентів.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Мистецтво та дизайн
- Технології та Інтернет
- Маркетинг (цифровий та традиційний)
Приклад українського бренду даного архетипу - The Ant Media (українське маркетингове медіа, яке має на меті надихати, навчати, розвивати світогляд та транслювати)
5 архетип — Дослідник (The Explorer)
Основне у ньому — це свобода, пригода, відкриття. Дослідники люблять бути вільними і цінують свою незалежність. Вони не бояться викликів і йдуть назустріч. Для цих відважних людей подорож до відкриттів ніколи не закінчується.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Туристичні агенції та кемпінг
- Спортивний одяг
- Автомобілі (позашляховики)
Приклад українського бренду даного архетипу — Gorgany (мережа магазинів туристичного спорядження, що надихає на пригоди та відкриття)
6 архетип — Бунтівник (The Rebel)
Цей тип уособлює виклик, революцію, зміни. Бунтарі люблять кидати виклик і не дотримуються правил і стандартів. На відміну від звичайних людей, вони не подобаються всім, але зазвичай створюють групу послідовників, схожу на культ, з сильною лояльністю серед них. Вони прагнуть розірвати традиційні зв'язки і створити нову хвилю.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Автомобіль
- Руйнування та знесення
- Фінтех та фінанси
- Технології та Інтернет
Приклад українського бренду даного архетипу - SendPulse (платформа для e-mail і SMS маркетингу, яка пропонує інноваційні рішення для бізнесу, змінюючи правила гри на ринку маркетингових комунікацій)
7 архетип — Обиватель (The Everyman)
Уособлює він рівність, реалістичність, співчуття. Архетипи обивателів легко встановлюють зв'язки і є зрозумілими. Вони створюють глибокі зв'язки з іншими і хочуть подобатися всім. Вони доброзичливі, і ви відчуваєте, що можете говорити з ними про що завгодно, ніби знаєте їх багато років.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Продукти харчування
- Мережеві магазини
- Виробники недорогих і дешевих продуктів
- Продукти для сім'ї
Приклад українського бренду даного архетипу — АТБ (мережа супермаркетів, яка прагне бути доступною для кожного, пропонуючи широкий асортимент товарів за доступними цінами)
8 архетип — Опікун (The Caregiver)
Уособлює турботу, захист, служіння. Опікуни живуть, щоб допомагати іншим. Вони хочуть, щоб усім було добре, і роблять усе можливе, щоб забезпечити безпечний і захищений простір для інших, особливо для тих, хто цього потребує. Опікуни допомагають іншим встати на ноги і супроводжують їх, поки вони не зможуть покинути гніздо.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Охорона здоров'я
- Неприбуткові організації
- Страхування
Приклад українського бренду даного архетипу - Фармак (одна з найбільших фармацевтичних компаній України, що забезпечує якісними ліками і турбується про здоров'я нації.)
9 архетип — Правитель (The Ruler)
Базується на основі контролю, влади та відповідальності. Правитель любить все контролювати і прагне влади. Вони є домінантними особистостями і зазвичай встановлюють набір правил, яких очікують від інших. Правителі мають чудові лідерські навички, вони горді та впевнені в собі. Вони позиціонують себе як провідну силу і не люблять, коли їх підривають.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Автомобільна промисловість і транспорт
- Сталь і нафта
- Готелі та курорти
- Тканини та зношені речі
Приклад українського бренду даного архетипу - Нова Пошта (провідна логістична компанія, яка забезпечує стабільність та надійність у доставці посилок по всій країні.)
10 архетип — Жартівник (The Jester)
Цей архетип уособлює радість, гумор, спонтанність. Вони хочуть розсмішити інших і є грайливими. Вони бачать хороше в будь-якій ситуації і відчувають себе найкраще, коли викликають посмішку на обличчях інших. З жартівниками весело перебувати поруч, і коли ви думаєте про них, на ваших губах раптом з'являється ледь помітна посмішка.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Розваги та медіа
- Послуги для дітей та молоді
- Їжа та напої
11 архетип — Чарівник (The Magician)
Це трансформація, натхнення, бачення. Фокусники - візіонери, вони пропонують нові та захоплюючі враження, щоб здивувати свою аудиторію. Вони люблять дарувати надзвичайні та чарівні моменти для інших, щоб здійснити їхні мрії. Фокусники загадкові і викликають у вас цікавість до того, що відбувається за завісою.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Розваги
- Краса та догляд за шкірою
- Самопочуття та мотивація
- Охорона здоров'я
Приклад українського бренду даного архетипу - Lviv Handmade Chocolate (бренд, який перетворює споживання шоколаду на справжній магічний ритуал, даруючи незабутні враження.)
12 архетип — Невинний (The innocent)
Ці архетипи хочуть зробити інших щасливими. Вони бачать світ позитивно і з оптимізмом дивляться на те, що відбувається. Вони, як правило, радісні і люблять поширювати це почуття, коли це можливо. Бренди з цим архетипом покладаються на чесність і простоту. Вони бачать красу в кожному і шукають якості всередині кожної людини.
Цей архетип чудово підійде для таких бізнесів:
- Краса та догляд за шкірою
- Органічні продукти
- Прибирання
Приклад українського бренду даного архетипу - Моршинська (бренд мінеральної води, який асоціюється з чистотою, природністю і здоровим способом життя).
Кожен бренд має послання, яке він хоче донести до своїх споживачів.
Архетипи допомагають бренду встановлювати цінності та доносити повідомлення до підсвідомості людей. Фактично, архетипи надають вашому бренду характер і дозволяють людям краще розуміти і взаємодіяти з брендом.
Тому архетипи відіграють важливу роль у встановленні довготривалих та якісних відносин між брендом та споживачами