Назад
Журнал

Ріст бізнесу: гайд по системі маркетингу

“Що це за “фрукт” - “система маркетингу?”, “Як поставитись до цього простіше?”, “Чи є легший шлях?”, “Як поставитись до цього серйозніше?”. Ось такий перелік запитань я, зазвичай, отримую, коли заходить мова про побудову відділу маркетингу - тобто, системи маркетингу у компанії.

Маркетинг
Маркетинг
Ріст бізнесу: гайд по системі маркетингу
Роман Пʼянковський

Роман Пʼянковський

Дата
20/1/2025
Тривалість
7 хв

Що таке система маркетингу?

Чому поставив знак “-”? Бо це практично ототожнення двох фраз.

Система маркетингу - це і є послідовність (ланцюг) дій, які складаються певним чином, щоб збудувати відділ. І якщо у вашому відділі головний маркетолог це ви, маєте помічника і таргетолога/smm на підряді - то це також відділ маркетингу.

Часто власники бізнесу, коли чують слово “система” впадають у коматозний стан. “Що, знову якусь систему будувати? А таргетолога і асистента не вистачить?”. Вистачить. Але тільки для тут-і-зараз. Якщо ви спитаєте таргетолога і асистента “Який у нас план маркетингу?”, швидше за все почуєте тишу. І ніхто в цьому не винен, окрім людини, яка (не)прийняла рішення як буде виглядати система маркетингу в її компанії.

Маркетингова система у компанії є 2-х рівнів: стратегічного і тактичного. 95% підприємців застрягають на тактичному рівні, думаючи, що це стратегічний і роками живуть цими ілюзіями. 

Тактичний рівень у системі маркетингу

Як зрозуміти, що ви на тактичному рівні? Тут власники думають тижневими (максимум місячними) маркетинг-планами, не знають, як має виглядати структура їх відділу через 6-12 місяців, обожнюють запитувати своїх підрядників: “коли там збільшення лідів і за менші гроші?”, і вишенька на торті - у бізнесі немає маркетингової/ комунікаційної/ бренд-стратегії. Але є і плюси. Бізнес зростає (на 5-10% щомісяця), у нього гарний продукт (бо ж зростає), є хороші продавці (бо ж гарний продукт), і є задачі розписані у планувальнику/CRM. 

Стратегічний рівень у системі маркетингу

Чим відрізняється стратегічний? Думаю, ви здогадались. Окрім головного слова “стратегія”, тут є ще її “сестра” - “система”. Система організована у:

  • пошуку, наймі, адаптації маркетолога (чи будь-якого іншого спеца у цей відділ)
  • чітких бізнес-процесах, які допомагають виконувати завдання, а не блокують їх, злагоджена комунікація між працівниками
  • вмінні працювати з маркетинговими бюджетами і робити якісну аналітику витрат/доходів, щоб на її основі вирішувати куди рухати той маркетинг.

На якому з цих 2-х рівнів ваш маркетинг? Якщо на стратегічному - вітаю, ви входите до 5% підприємців України, яким вдалось. Якщо на тактичному і хочете розібратись, як перейти у Вищу Лігу - читайте далі.

Як перейти у Вищу Лігу?

Пройти у Вищу Лігу можна легшим і важчим шляхом. Так чи інакше ви там опинитесь. То ж обирайте.

система маркетингу

Легкий шлях

Легший - довший. Без надмірних зусиль і ресурсів. Окрім часових. Вам потрібно лише визначитись із цілями бізнесу, оцифрувати їх, знайти скілового маркетолога (і тут важливо, щоб одразу були і софт і хард). Провести з ним 2-3 зустрічі для складання планів і передачу свого світогляду (по продукту, аудиторії, ринку) йому/їй та дати час на складання маркетингової стратегії.

Чому ж він легший? Бо вам не потрібно наймати цілий штат людей, писати для них оргструктуру, job description, складати замудрені КРІ і вимагати постійної звітності (бо ж і бюджети менші). В чому ж тоді система? Тут є стратегія і контроль - з боку вас, маркетолога та чіткість роботи від підрядників (бо їм теж ця стратегія презентована). Довшим цей шлях буде саме через те, що тут обмаль інвестицій в маркетинг (окрім постійних бюджетів і зарплат), а отже - ріст буде вкрай повільним і, можливо, перший час взагалі від’ємним.

Важкий шлях

То що ж до довшого шляху? Так, це шлях підприємців-“джедаїв”. І тут починається найцікавіша частина блокбастеру.

Є 4 ключових блоки маркетингової системи, які мають свої підпункти:

  1. HR у маркетингу: складаємо портрет навиків необхідних бізнесу, шукаємо, тестуємо, адаптовуємо.
  2. Операційка у маркетингу: покращуємо бізнес-процеси, налагоджуємо комунікацію всередині відділу та зовні, вчимось проводити змістовні наради і рухати “возом” в одну сторону.
  3. Бюджети та КРІ: маркетолог знає як планувати бюджет, щоб росли продажі і отримує за це гарну винагороду.
  4. Маркетингова звітність: оцифровані витрати та доходи, є розуміння як планувати бюджети далі, у які канали маркетингу/PR інвестувати.

Так, дорожче. Так, швидше. Так, ще системніше.

Оберіть той шлях, який до вподоби і по кишені. Почніть впорядковувати ваш маркетинг

може зацікавити

Нові жорсткі правила TikTok: за що можуть забанити у 2025 році

З самого початку існування платформи, Тік Ток відомий жорстким ставленням до правил та великою кількістю блокувань і обмежень дій навіть за дрібні порушення.

Ріст бізнесу: гайд по системі маркетингу

“Що це за “фрукт” - “система маркетингу?”, “Як поставитись до цього простіше?”, “Чи є легший шлях?”, “Як поставитись до цього серйозніше?”. Ось такий перелік запитань я, зазвичай, отримую, коли заходить мова про побудову відділу маркетингу - тобто, системи маркетингу у компанії.

Інстаграм: останні оновлення та тренди 2025

Тримаємо руку на пульсі і на черзі порція новин та оновлень від Інстаграм