В умовах сучасного бізнесу співпраця з ненадійними контрагентами може призвести до значних фінансових втрат і репутаційних ризиків. Щоб уникнути таких ситуацій, важливо заздалегідь оцінити ділову репутацію партнера.
Юліє, коли ви зрозуміли, що SMM – це ваше? Як давно почали будувати карʼєру в маркетингу?
В ніші маркетингу я вже 6 рік. Мій шлях і знайомство з ним почалося за університетською лавою, з тих часів я зрозуміла що я не хочу бути економістом (Хоч я і магістр з міжнародної економіки), але протягом всіх років навчання мене супер захоплювали пари з маркетингу. Тоді я і почала цікавитися цим напрямком і паралельно поєднувала громадську діяльність і волонтерську діяльність.
У одній організації мого міста Харкова я брала участь в якості волонтера, а з часом стала керуючою піар відділу. Це був мій 1-й проект, де я стикнулася з повним супроводом проекту сам-на-сам і мала розумітися на вже практичних інструментах використання маркетингу. З тих пір розпочався мій довгий і самостійний шлях не лише в маркетингу але і в напрямку SММ.
З чого ви починали як SММ? (була робота в агенції чи відразу пішли у фріланс)
Починала я в якості некомерційної діяльності в рамках своєї проактивної участі у громадсько-волонтерських організаціях. І лише з часом перейшла до першої оплачуваної роботи. Але всі практичні навички, досвід і круте портфоліо я напрацювала, будучи керівником піар-відділу. Через це мені було легше знайти перший оплачуваний проект. І це була робота в наймі в якості помічника смм.
Мені платили 5 тисяч гривень за нескладні задачі і я вважала це вау досягненням на той час. А от коли запит на розширення доходу збільшувався, то я працевлаштувалася до агенції і там пробула 1 рік, перед тим рік почалось повномасштабне вторгнення і я вимушено зупинила усі співпраці і з того моменту більше ні дня не стикалася із наймом, розпочавши власний шлях від фрілансу до власниці смм-агенції.
Чи велика сьогодні конкуренція на вашу думку? Адже сьогодні є дуже багато SMM, які шукають роботу, проте з іншої сторони є багато бізнесів, які не можуть знайти хороших спеціалістів?
По кількості - так. По якості - ні. Я як раз перебуваю по обидві сторони, бо сама наймаю смм і постійною займаюсь пошуками нових кандидатів до команди. Я можу зі 100% впевненістю сказати, що ринок поділився на тих:
- хто розуміється на смм і має класні пропозиції і проекти, такі не потребують реклами і вони вже «зайняті»
- ті, хто пройшов, на жаль, невдалі курси і через це поринув у призму успішного успіху, замість реальних інструментів опанування професії
- І ті, хто не навчився себе самопрезентувати і через губить свій потенціал серед других. Бо мені насправді дуже шкода бачити реально крутих фахівців з крутими скілами, але у яких синдром самозванця заходить швидше за їх презентацію навичок
Продовжуючи тему хороших SMM, які якості та навички важливі для смм у 2025 році? Що важливо починати вивчати або вдосконалювати аби отримати офер мрії?
Ніша смм загалом дуже гнучка і швидкоплинна. Тренди приходять швидко, але і зникають ще швидше.
Тому гнучкість - це перше чим має володіти SMM.
Поєднання креативу і аналітики. Зараз вже недостатньо викласти просто пост або порахувати підписників. Лише причинно-наслідковий звʼязок кожної дії в акаунті має бути на першому місці в роботі сммника. Про це я вчу своїх учнів і кричу в кожній лекції.
Якщо казати про загальну тенденцію 25 року, яка переходить з минулого року - то це ШІ і автоматизація процесів. При чому як бізнес-процесів, так і смм. Просто в нашій ніші користуватися штучним інтелектом буває іноді «соромно», бо за це можуть клієнти спитати: це що писав ChatGPT. Так от тут виникає і наступна навичка – не просто володіти ШІ, а робити це грамотно і у відповідності до цілей проекту, а не тому що це просто трендово.
З якими нішами ви працювали? Які ніші вважаєте найважчими для розвитку, особливо в Інстаграм?
Мій особистий досвід налічує понад 70 ніш, починаючи від бʼюті, закінчуючи виробництвом станків і сходів. Якщо говорити про те, що важко просувати, то я відповім, що це індивідуальна історія. Для мене найважча ніша – одяг :) Не дивлячись на те, що у нас було понад 10 проектів цього напряму.
Як щодо особистих блогів? Чи займаєтесь ви (чи з командою) допомогою у розвитку експертних блогів і чи відчуваєте ви різницю в СММ для експертів та для товарно-сервісних бізнесів?
Ми працюємо з експертами, але є нюанс.
Просувати товар ≠ просувати особистість.
Це абсолютно два різних світи, незважаючи на однаковий інструментарій смм. І я до речі, більше люблю цей напрям, аніж товарку. А от нюанс полягає в тому, що ми не беремо в роботу:
- блогерів (переважно лайфстайл) або блоги без напряму (про все і ні про що)
- експертів за яких потрібно вигадати або створити продукт (на мою думку, це більше історія про продюсування, а не смм)
- експертів, які не приймають участі в розвитку блогу, бо експертний блог без експерта – це нонсенс 😅
Чи відмовляєте ви у співпрацях? Якщо так – які причини найчастіше цьому слідують?
Перед співпрацею завжди спілкуємося з клієнтами і виявляємо очікування і запити. Тому є пул факторів, які виступають причинами для відмови:
- низька маржинальність продукту, де дохід проекту прирівнюється або нижче послуг нашої команди
- Нереалістичні очікування (хочемо мільйон підписників за пару місяців, але бюджети обмежені)
- Ніша, у якій в нас немає досвіду і ми не розуміємо, як працювати із цим запитом, а клієнт хоче отримати гарантії продажів при цьому
- Неспівпадіння по цінностях і підходах до смм, коли з клієнтом не на одній хвилі
“Біль СММ”. Що це означає особисто для вас? Що у роботі як СММ для вас не комфортно та навіть не прийнятно?
Я маю свою чітку сформовану «біль», про котру готова кричати всім. Я позиціоную себе, як смм зі стратегічним підходом. І мій антипод - це смм 3 години в день під пальмою. Я проти цієї системи, бо вона нереалістична, неправдива і притягнута за вуха.
Такі «експерти» створюють хибне уявлення про справжній смм і навіть не розуміються на тому, чому це проблема. І це для мене є абсолютно неприйнятим. Я навіть свій курс не можу продавати через такі обіцянки, бо пообіцяти людині - те, що неможливо, це суперечить моїм внутрішнім переконанням. Я відчуваю, що я можу зрадити свою місію - бути чесною перед своєю аудиторією і нести в маси думку, що якщо смм, то лише стратегічний і свідомий.
Навчання СММ – доволі конкурентна ніша, чому обрали для себе цей шлях? Це вийшло спонтанно чи у вас була чітка стратегія щодо цього?
Навчання і інфопродукти «дозрівали». Чим глибше і якісніше я вела блог, тим більше було запитів, як це зробити, коли курс, чи є консультації, розкажи. Чим більше було запитів, тим більше думок про те, щоб зібрати це в продукт.
Я почала з міні-продуктів. Це були гайди, інтенсиви. І лише минулого року я дійшла до повноцінного курсу. Бо відповідальність перед опануванням нової професії або прокачка скілів на новий рівень відкривали переді мною купу страхів. Головний з них - не виправдати очікувань учнів. Але після перших потоків і першого запуску я зрозуміла, зо зробила все абсолютно правильно.
Так, навчання також має конкуренцію, але я точно знаю, що кожен обирає свого наставника за схожими цінностями, тому я впевнена, що моя аудиторія прийде до мене і це будуть мої люди, з якими ми знайдемо метч і я готова бути для них тим самим провідником у світ свідомого смм. Саме ця думка запалює мене не зупинятися і робити свою справу настільки якісно, на скільки я можу і вмію.
Чи варто йти в смм у 2025 році? Ваша щира думка щодо цього. Кому і коли варто йти на цей крок і які ваші топ порад для тих, хто тільки починає свій шлях як смм?
Варто тим, хто готовий бути не черговим смм і вміє самоідентифікувати себе серед сотень інших спеціалістів. І тим, хто розуміє, що це їм приносить не лише гроші, але й задоволення від процесу. Новачкам я завжди говорю:
- обирайте першого наставника практикуючого спеціаліста з реальними кейсами
- Ви ніколи не будете заробляти в перший місяць великі суми, як вам обіцяють в рекламках, щоб продати курс
- Бо смм - це як універ, спочатку ви працюєте на заліковку, потім вона на вас, доведеться попрацювати плідно і ви мусите бути готовим до цього
- Не копіювати, а створювати. Це стосується всього: блогу, роботи, резюме тощо
Коли спеціаліст усвідомлює свою індивідуальність і додає до цього експертність відбувається той самий прорив, який мусить побачити увесь світ. Принаймі світ Інстаграму точно :)