Головні цифри українського eCommerce. Дослідження Promodo
Головний висновок — українці продовжують обережно ставитися до своїх витрат.
Дата:
March 14, 2025
Команда Promodo разом з SimilarWeb випустили нове дослідження з цифрами українського онлайн-ритейлу за друге півріччя 2024 року. Головний висновок — українці продовжують обережно ставитися до своїх витрат. Якщо раніше користувачі обирали улюблений бренд, то сьогодні вони, найімовірніше, дивитимуться на ціну.
За оцінкою трафіку від Similarweb, понад 90% українців сьогодні користуються інтернетом, 78% — щодня. Проникнення феноменальне, проте ще далеко не всі там купують. За даними EVO, у 2024 році доля еCommerce в ритейлі склала 10%. Водночас кількість онлайн-покупців та частота покупок зросли.
Наразі в Україні близько 11 млн інтернет-покупців, які усереднено на рік здійснюють 17 покупок онлайн на суму 1 300 гривень. Загалом протягом 2024 року українці придбали в інтернеті товарів та послуг на загальну суму 239 млрд гривень. Цифра більша на 25%, ніж у 2023-му.
За даними команди Promodo:
Усереднене просідання середнього чека в гривнях в усіх нішах за 2024 рік, порівняно з 2023-м, склало 17%.
Усереднене зростання трафіку в усіх нішах за 2024 рік, порівняно з 2023-м, понад 25%.
Ключові eCommerce-показники по різних категоріях
Електроніка
Загалом за другу половину 2024-го року дохід у категорії збільшився на 18% у гривнях та на 8% у доларах. Через відсутність активних розпродажів до Back to shcool, на початку осені дохід в категорії просів. Однак період Чорної пʼятниці та різдвяних свят став для ритейлерів успішнішим за торішній: дохід збільшився до 40% у гривнях.
Середній чек просів на 30% у гривнях, порівняно з аналогічним періодом минулого року. Користувачі продовжують переходити на дешевші аналоги.
Цікаво, що трафік в цій категорії суттєво не виріс (+12%), проте частота покупки зросла на 44%. Тобто частіше купували саме поточні користувачі.
Продукти та алкоголь
Пенетрація онлайну в цій категорії продовжує зростати. Середньозважене збільшення дохідності за друге півріччя 2024-го було на рівні 53% у гривнях та 41% у доларах. Це викликано значним зростанням трафіку внаслідок інвестицій в рекламу, а також одним з найвищих на ринку коефіцієнтом інфляції.
Протягом другого півріччя 2024-го гравці з цієї категорії усереднено інвестували у рекламу на 39% більше в доларах. На відміну від бюджетів, вартість кліку зросла лише на 9% у доларах, тобто аукціон у цій категорії ще не перегрітий.
Якщо дохід у категорії зріс на 53% у гривнях, то трафік збільшився лише на 25%. У 2023 ми бачили різку висхідну динаміку в категорії алкоголю, а от минулого року її повторила категорія продовольчих продуктів, в той час, як алкоголь стабілізувався. Прогнозуємо, що у 2025 році пенетрація онлайну продовжить зростати, проте, імовірно, вже не так швидко.
Аптеки
Ніша стала повноцінною розвиненою eCommerce-категорією з великою часткою покупок онлайн. У розрізі доходу категорія приросла у гривнях на 12%, а у доларах — на 3%.
Дивлячись на тенденцію 2024-го, є ймовірність, що на початку 2025 року дохідна частина в категорії якщо і буде зростати, то на незначний відсоток. Але, якщо проаналізувати цю нішу з урахуванням показників в офлайні, то просідання дохідності більш суттєве через значне здорожчання лікарських засобів.
Кількість покупок у другому півріччі 2024 виросла на 20%. Водночас середній чек у гривнях збільшився на 50%, а у доларах — на 39%. Наша гіпотеза: користувачі замовляли ліки саме онлайн, бо шукали вигідніші пропозиції.
Одяг та взуття
Якщо подивитися на категорію Одягу та взуття, то протягом другого півріччя дохідна частина в гривнях просіла на 4%, а в доларі на 11%. Середній чек також просів на 13% у гривнях та 18% у доларах.
Як ми й зазначали у попередньому звіті, українці вже схильні купувати цю категорію в онлайні, але на менший середній чек. На ринку збільшили свою частину гравці з економсегмента, або ті, хто пропонує функціональні аналоги.
Прогнозуємо, що середній чек матиме тенденцію до стагнації й у 2025, а кількість трафіку в категорії, якщо і зміниться, то несуттєво.
Загальні висновки та рекомендації від команди Promodo
Бренд продовжує грати важливу роль, але у конкуренції з ціною — у 2025 виграватиме ціна. Кор-перевагу матимуть бізнеси із сильним брендом, які вмітимуть вчасно давати правильну ціну у потрібний момент.
За нашим прогнозом, у 2025 році ми будемо працювати на спадному ринку: кількість людей, імовірно, зменшиться, продовжиться повільне послаблення гривні.
Тож онлайн-бізнесам варто ще більше фокусуватися на утриманні наявних клієнтів. Залучити нових покупців — буде дорожче. У 2025 році вже не вийде зростати так само ефективно, як раніше, лише за рахунок збільшення бюджетів у платну рекламу. Ритейлерам варто переглядати свою стратегію роботи з усіма каналами. Особливо з тими, яким раніше не приділяли достатньо уваги, наприклад Retention.
2024 рік став для українських розробників можливістю трошки видихнути та повернутись у більш спокійний ритм — принаймні в порівнянні з попередніми роками.
Нова пошта випустила відео про українських волонтерів на підтримку щорічної відзнаки «Варті». Це подяка людям та організаціям, які допомагають під час війни
Uklon презентував нову інформаційну кампанію, спрямовану на українців, які прагнуть професійного розвитку та відкриті до нових можливостей. В ній бренд розповідає про драйв команди, показуючи атмосферу всередині компанії та привертає увагу людей, що сягнули «стелі» на професійному шляху.
Після скасування золотих бейджів «Top Voice», які були пов'язані з внеском у Спільні статті у вересні минулого року, Лінкедін зараз запускає оновлення програми синіх бейджів «Top Voice», щоб гарантувати, що її учасники залишатимуться активними в додатку.
Тік Ток додав планування постів до свого інструменту управління TikTok Studio, що полегшить управління всіма процесами публікації та аналітики в Тік Ток в одному місці.
Незважаючи на те, що X Premium не змогла завоювати популярність, на яку сподівався Ілон Маск, платформа прагне знайти нові способи збільшити свої доходи, оскільки вона прагне інтегрувати більше елементів штучного інтелекту, які вимагають значних витрат
Компанія Meta дуже прагне зробити ШІ більш помітною частиною соціальних мереж і в цьому напрямку Адам Моссері представив деякі елементи штучного інтелекту, які з'являться в Інсті в найближчому майбутньому.
Instagram випробовує ще один спосіб допомогти користувачам максимізувати ефективність їхнього контенту (рілс), цього разу за допомогою дослідження аудиторії, щоб зрозуміти, чи стане їхній останній рілс хітом чи ні.
Bickerstaff.189 оголосила тендер задом-наперед: від агенції для бізнесів, аби знайти клієнтів з різних куточків світу та продовжувати закохувати в український креатив.
Інстаграм розширює тестування альтернативного розміщення іконки повідомлення в головному інтерфейсі додатку, оскільки діректом продовжують все частіше користуватися додатком.
Pet Project — це не лише хобі чи захоплення. Це проєкт, який ви робите для себе, вкладаючи в нього душу, розвиваючи свої навички та експериментуючи з новими ідеями.
Лінкедін додає нову опцію, щоб допомогти користувачам заявити про свою зацікавленість у волонтерських можливостях, а благодійним організаціям - знайти людей, які бажають допомогти в їхніх різноманітних справах.
20 листопада школа попкультури Skvot та українська мережа кав’ярень Idealist COFFEE CO проведуть лекцію про те, як кава стала справжнім феноменом сучасної культури
LinkedIn надав кілька порад, як максимально ефективно використовувати свою нову повноекранну вертикальну відеострічку, яка, по суті, є спробою пристосуватися до тренду контенту TikTok, за допомогою коротких відео, що привертають увагу.
Лінкедін додали всі елементи генерації штучного інтелекту, які тільки могли, і знайшли ще один спосіб інтегрувати автоматизовану допомогу в свій процес.
Минулого тижня керівник платформи зазначив, що якість відео для публікацій у Stories та Reels може бути знижена або підвищена в різний час залежно від залучення, яке отримує кожне відео.
Оскільки все більше людей обмінюються все більшою кількістю контенту через дірект, Iнстаграм експериментує з новим розділом «Соціальна бібліотека», де всі пости та ролики, з якими ви взаємодіяли, будуть зберігатися для легкого доступу.
Бренд одягу та білизни Rikky Hype та легендарні “Житомирські шкарпетки”, виробник двох торгових марок ТМ "MASTER" і ТМ "Хома" в місті Житомир оголосили про колаборацію, в рамках якої бренди створили спеціальні моделі базових шкарпеток.
Дві провідні українські агенції – Taktika та twid – презентували власні шрифти. Ця ініціатива покликана мотивувати дизайнерів на створення нових кириличних шрифтів в Україні. Їх можна буде скачати за донат.
Marketing&tech агенція twid розробила дизайн-систему та сайт для венчурного фонду D3, який підтримує ініціативи, що розробляють рішення для національної безпеки України.
Інстаграм близький до запуску нового стікера WhatsApp для сторіс, який допоможе брендам посилити дірект-зв'язок з користувачами в додатку для обміну повідомленнями.
На Тижні реклами Meta оголосила про деякі нові рекламні оновлення, серед яких інструменти відеоанімації зі штучним інтелектом, розширені можливості співпраці з кріейторами, додаткові функції просування колекцій та багато іншого
Лінкедін оголосив, що відмовляється від значків «Top Voice» за внесок у спільні статті, які, схоже, були однією з ключових мотивацій для людей, які додавали свої ідеї до контенту, створеного за допомогою штучного інтелекту.
X прибирає поточну функцію блокування дописів. Ви все ще зможете заблокувати когось, але навіть якщо акаунт заблоковано, заблокований користувач все одно зможе бачити ваші публічні публікації.
Банк ПУМБ за підтримки ЦУМ Київ продовжує висвітлювати історії та потреби ветеранів і ветеранок – зокрема тих, хто повертається до цивільного життя після отримання травм, поранення або хвороби під час виконання службових обов'язків.
Ютуб прагне вдосконалити свої контрзаходи для боротьби з підробками ШІ за допомогою нових процесів виявлення, які зможуть сповіщати авторів або їхніх видавців про те, що їхнє обличчя або голос використовується в іншому відео
За останні кілька місяців Інстаграм додав низку нових функцій, пов'язаних з музикою, включаючи наклейки «Додай свою музику», музику в Нотатках, відображення текстів пісень у роликах, а нещодавно - пісні в профілях.
Співачка запускає бренд віскі під назвою «SirDavis» в рамках імперії LVMH, увійшовши в ту саму індустрію, яка зробила її чоловіка мільярдером і може наблизити суперзірку до такого ж титулу в залежності від того, як вона виступить.
LinkedIn впроваджує це протягом останніх кількох тижнів, але соціальна мережа робить новий поштовх у розвитку відеоконтенту за допомогою каруселей відео стрічці новин.
Оскільки Threads продовжує зростати - Meta анонсувала низку нових функцій для додатку, які наближають його до інших соціальних платформ з точки зору аналітики, створення постів тощо.
Ютуб випробовує ще один варіант створення генеративного ШІ: нова інтеграція Google Gemini з YouTube Studio допоможе творцям придумувати більше ідей для свого контенту.
У вересні минулого року на конференції Connect Conference, Meta зробила великий анонс - чат-ботів у стилі знаменитостей, з якими, використовуючи магію штучного інтелекту, користувачі можуть взаємодіяти за допомогою діректу
Після впровадження верифікації для індивідуальних користувачів минулого року, LinkedIn тепер додає верифікацію сторінок компаній, надаючи брендам ще один спосіб завоювати довіру до додатку.
Після того, як ми роками чули про те, що відстеження за допомогою файлів cookie відходить у минуле - Google оголосив, що насправді він не буде відмовлятися від використання файлів cookie.
Продовольчий гігант Mars оголосив про початок співпраці з January AI — компанією-розробником платформи штучного інтелекту на основі цифрових двійників.
Пропозиція безрекламної підписки Meta в Європі зіткнулася з черговим викликом: мережа співпраці у сфері захисту прав споживачів сьогодні надіслала компанії повідомлення з вимогою пояснити маркетинг цієї опції, який, за її словами, наразі вводить в оману.
Вчора Інстаграм оголосив про нову функцію, яка дозволяє користувачам додавати кілька музичних треків до своїх рілс, щоб ви могли змінювати елементи саундтреку в межах одного відео
Адам Моссері вкотре нагадав, що ми повинні зосередитися на тому, як зробити свій контент більш привабливим для поширення, адже це основна метрика успішності
Булінг, дискримінація, виключення зі спільнот, домагання та фізична шкода – це лише частина видів насильства, з якими зіштовхується сучасна молодь в Україні.
Платформа оновила і перезапустила свою освітню платформу з реклами "Flight School" і в X тепер доступна платформа для тих, хто хоче покращити свої знання про рекламу X.
У співпраці з Офісом Віцепрем’єр-міністерки з питань європейської та євроатлантичної інтеграції, ООН Жінки в Україні спільно з медіаконсалтинговою компанією Jnomics запускають набір вільних слухачок до медіашколи She Media School — програми для активісток та представниць жіночих організацій.
Сьогодні Ютуб оголосив про нову опцію, яка дозволить користувачам додавати власні примітки до відео, щоб забезпечити "релевантний, своєчасний і зрозумілий контекст".
Серед останніх удосконалень - зворотній зв'язок на основі штучного інтелекту, допомога в написанні супровідного листа та діалогові запити для пошуку відкритих вакансій.
Інстаграм додає ще один спосіб допомогти авторам налагодити партнерство з брендами, цього разу за допомогою нової функції - "Creator Insights" у їхньому профілі, яке надає моментальний знімок ефективності їхнього акаунта за останні 30 днів.
Минулого тижня Інстаграм викликав хвилю занепокоєння серед аудиторії, опублікувавши відео, в якому пояснювалося, що заклик до ЦА прокоментованим одним словом може вплинути на охоплення вашого допису
Платформа випробовує кілька нових функцій, які дозволяють користувачам отримувати відгуки про свої відео до того, як вони опублікують їх у відкритому доступі
Вперше анонсувавши у вересні минулого року можливість генерації штучного інтелекту - YouTube запустив тестування цієї функції в реальному часі з обраними користувачами.
Пінтерест опублікував нове дослідження, яке підкреслює важливість залучення як «пасивної», так і «активної» уваги, що може допомогти викликати більший інтерес і дії у відповідь на вашу рекламу.
Instagram стверджує, що багато людей, зокрема молодь, зараз використовують функцію «Нотатки», яка надає ще один спосіб розпочати розмову в різних розділах додатку.
Це частина змін, про які платформа оголосила кілька місяців тому, в результаті яких всі органічні пости отримають зменшене зображення для попереднього перегляду посилань, тоді як спонсоровані пости збережуть попередній інтерфейс.
XAI, команда, яка будує чат-бот X's Grok AI та інші елементи сім'ї бізнесів Маска, очевидно, отримала майже 6 мільярдів доларів додаткового фінансування з різних джерел
Пінтерест опублікував новий огляд літніх трендів, який надає корисну інформацію про найактуальніші теми, що можуть допомогти вам у вашому маркетинговому підході.
Український бренд Cher'17 до Дня Києва проведе серію благодійних екскурсій містом на Kyiv Express. Це двоповерховий автобус-кабріолет, який курсуватиме за спеціальним маршрутом три дні: 24, 25 й 26 травня.
Мережу ресторанів Lviv Croissants та агенцію Nerd agency (FILM.UA) номінували на престижну міжнародну нагороду LICENSING INTERNATIONAL EXCELLENCE AWARDS за ліцензійну колаборацію з мультфільмом «Мавка. Лісова пісня».
TikTok оголосив про нову сертифікацію на додаток до своєї ініціативи «Університет TikTok», завдяки якій маркетологи тепер можуть отримати офіційну кваліфікацію «медіа-баєр»
У відповідь на запитання, поставлене під час його останньої Q A сесії, про те, як розширити своє охоплення в додатку Адам Моссері надав цікаву відповідь