.jpg)
2024 рік став для українських розробників можливістю трошки видихнути та повернутись у більш спокійний ритм — принаймні в порівнянні з попередніми роками.
2024 рік став для українських розробників можливістю трошки видихнути та повернутись у більш спокійний ритм — принаймні в порівнянні з попередніми роками.
Попри складні умови, турбулентну економіку та постійні виклики, більшість агенцій зберегли темп, а деякі — навіть вийшли на нову траєкторію зростання. Дослідження, проведене Комітетом Цифрових Розробників (DDC) та спільнотою UA Web Agencies за участі 80 компаній, показує: ринок не просто живий — він адаптується, змінюється та поступово формує нову реальність.
На сьогодні 78 % компаній мають річний обіг до $500 тис., а найбільша група -— це ті, хто заробляє $100–300 тис. на рік. Це означає, що основа українського ринку — це невеликі й середні агенції, які тримаються завдяки гнучкості, креативності та ближчому контакту з клієнтом.
Цікаво, що, навіть попри виклики, 54 % компаній збільшили обіг у 2024 році, порівнюючи з попередніми. Такий результат — ознака певної стабілізації: бізнеси навчилися працювати в нових умовах, оптимізували витрати, покращили внутрішні процеси та фокусуються на системному рості.
Раніше ми спостерігали дві крайнощі: одні компанії брали дуже мало проєктів, інші — намагалися реалізувати десятки. Тепер ситуація вирівнюється. Найбільше зростання показали агенції, які реалізують 15–30 проєктів на рік — саме стільки дає змогу працювати якісно й без вигорання для команди з 10–30 людей.
Маленьких студій стало менше — виживати з невеликим штатом та обігом дедалі важче. А от середній клас — компанії зі штатом 11–20 — навпаки, укріпили свої позиції.
У 2024 році ми побачили два паралельні тренди: з одного боку, зросла кількість проєктів до $10 тис. — бізнесу потрібні швидкі рішення. Але, з іншого боку, поступово збільшується частка проєктів із бюджетом понад $80 тис.
Рейти теж трохи змістились: частина компаній втратила позиції в сегменті $30–40, але зросла кількість тих, хто працює за ставками $20–30 та $40–50. Це свідчить про більшу диференціацію послуг, більш точне сегментування клієнтів.
Маржинальність у більшості — до 40 %. Але є винятки: деякі агенції в недорогому сегменті ($10 тис. і менше) заявляють про маржу понад 60 %. Очевидно, це завдяки автоматизації, продуманим процесам і хорошому позиціонуванню.
Тренд очевидний: чим більший обіг компанії, тим більше в неї іноземних клієнтів. Після позначки в $1 млн обігів практично не залишилося компаній, які працюють переважно з Україною. Проте є і зворотна тенденція: у 2024 році збільшилася частка тих, хто працює з локальними клієнтами. Можливо, це сигнал того, що український бізнес також поступово повертається до інвестування в цифрову трансформацію.
Найефективнішим каналом залишається те, що не купиш за гроші — рекомендації клієнтів. Вони приносять нові проєкти 84 % компаній. Водночас набирає силу таргетована реклама, партнерства з іншими компаніями та розвиток власного бренду — уже 43 % опитаних заявили, що це допомагає їм залучати нових клієнтів.
Компанії дедалі більше експериментують зі стеком. У 2024 році вперше з’явилася категорія «Інтеграція із ШІ», й одразу — 19 % компаній уже працюють у цьому напрямі. Це говорить про готовність клієнтів (і самих розробників) до складніших, більш інтелектуальних рішень.
Також 24 % компаній виділили Webflow та конструктори в окрему категорію — вони дають змогу швидко запускати продукти з невеликим бюджетом.
І, водночас, кастомна розробка утримує стабільну й високу частку. Більш того — вона зміцнює позиції.
«Кастомна розробка з авторським дизайном та глибоким рівнем автоматизації залишається ядром послуг нашої компанії. Ми бачимо, що навіть у складні часи бізнес готовий вкладатися в довгострокові, складні рішення. Це відбувається тому, що такі проєкти забезпечують компаніям конкурентну перевагу, гнучкість і технологічну незалежність. Стратегічно мислячі клієнти обирають не просто сайт чи сервіс — вони інвестують у інструмент, який масштабуватиметься разом із їхнім бізнесом», — поділилась Ірина Муштіна, голова Комітету Цифрових Розробників DDC та засновниця креативної діджитал агенції CF.Digital
Це підтверджує загальну картину: клієнти стають обачнішими, але не економлять на стратегічному розвитку. Агенції, які вміють мислити наперед, автоматизувати, інтегрувати AI та створювати складні рішення — будуть у виграші.
2024 рік показав, що українська індустрія цифрової розробки дорослішає. Вона більше не кидається з крайнощів у крайнощі, а поступово вибудовує системність, технологічну стійкість і гнучкість. Основу ринку складають середні компанії, які вкладаються в процеси, бренд, довіру клієнтів і не бояться інновацій.
Для більш детального розуміння стану ринку дивіться детальний звіт за посиланням.